Categories
Saved web pages

McGonigal paraqitet sot para gjykatës në New York, gazeta e famshme amerikane zbardh skemën e ish-agjentit të FBI me Deripaskën dhe pazaret me Edi Ramën, ja ç’do ndodhë

McGonigal paraqitet sot para gjykatës në New York, gazeta e famshme

Vazhdon jehona e skandalit të ish-zyrtarit të lartë të FBI-së, Charles McGonigal, ku përmendet edhe emri i kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Dje gazeta prestigjioze amerikane “New York Times” i ka kushtuar një artikull zotit McGonigal, i cili pritet të dalë sot para gjykatës, ndërkohë që në shkrim pasqyrohen detaje, duke filluar nga miqësia me Ramën, te hetimi i lobistit të rivalit të tij dhe faktit që FBI ishte në dijeni të marrëdhënieve të ish-agjentit me shqiptarët. Më poshtë gazeta “SOT”, po pasqyron shkrimin e plotë të “NYT”.

Ja shkrimi i plotë i Neë York Times:

Kush është Charles McGonigal

Në kohën kur arriti moshën e mesme, Charles McGonigal po jetonte një jetë të rehatshme. Ai ishte martuar dhe kishte rritur dy fëmijë në një lagje të rregullt në Maryland pranë Capital Beltway. Ai stërviti kolegët e tij në një ekip softball zyre dhe shkonte në kishë të dielave. Në strofkën e tij, ai vari postera tregonin festën e ekipeve sportive nga vendlindja e tij Ohio; në zyrën e tij të shtëpisë, një tabelë sipër një dere që tregonte përkushtimin e tij ndaj punës së tij. “Dua të falënderoj Zotin e Mirë, që më bëri një agjent të FBI”, shkruhej në tabelë. Por Charles Franklin McGonigal nuk ishte agjent i zakonshëm. Si shef i kundërzbulimit për Byronë Federale të Hetimeve në Nju Jork, ai u ngarkua me çrrënjosjen e përpjekjeve të huaja për të vjedhur sekretet jetike të sigurisë kombëtare dhe ekonomike në një nga qytetet më pjellore të botës për spiunazh. Përveç imazhit të tij të jashtëm si një G-man i shëndetshëm dhe i përgjegjshëm, ai kishte një anë tjetër, më pak të dukshme për zotin McGonigal, thonë prokurorët federalë dhe ish-kolegët e tij. Ai zhvilloi takime të pa protokolluara me politikanë dhe biznesmenë të huaj dhe pranoi pagesa të paligjshme ndërsa bënte favore për bashkëpunëtorët, sipas padive federale të ngritura kundër tij në dy shtete në fillim të këtij viti.

Arrestimi i Charles McGonigal

Arrestimi i zotit McGonigal, pjesërisht i bazuar në akuzat se ai kishte punuar për një oligark rus, erdhi në një kohë kur marrëdhëniet SHBA-Rusi kishin arritur pikën e tyre më të ulët që nga Lufta e Ftohtë, duke ngritur pyetjen nëse një nga spiunët më të besuar të vendit gjahtarët ishin bërë vetë spiun. Por një vështrim nga afër në jetën dhe karrierën e zotit McGonigal zbulon një hark që duket se ka pak ose aspak të bëjë me spiunazhin dhe intrigat ndërkombëtare. Në vend të kësaj, duket se është një histori kryesisht amerikane për lakminë. I qetë dhe politik, ndërsa lundronte në një trajektore në rritje përmes burokracisë së F.B.I.-së, ai ishte një njeri ndryshe me vartësit, duke ndezur temperamentin në provokimin më të vogël, thonë ish-bashkëpunëtorët. Një ekspert i kundërzbulimit rus, foli publikisht për kërcënimet ndërkombëtare të sigurisë. Në të njëjtën kohë, thonë prokurorët, ai ishte privatisht duke u ballafaquar me oligarkun, Oleg V. Deripaska, i cili luajti një rol të rëndësishëm në hetimin e këshilltarit special Robert S. Mueller III, për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale të 2016-ës në SHBA. Tani, zoti McGonigal, 55 vjeç, duket se do të bëhet një nga agjentët e rangut më të lartë të F.B.I që do të dënohen ndonjëherë për një krim. Ai është planifikuar të paraqitet në gjykatën federale në Nju Jork të martën për një pranim të mundshëm fajësie në rastin që përfshin z. Deripaska dhe është në bisedime për të zgjidhur një aktakuzë të ngritur nga prokurorët federalë në Uashington. Derisa të finalizohet ndonjë marrëveshje, ajo ende mund të prishet dhe zoti McGonigal, i cili deri më tani është deklaruar i pafajshëm, mund të shkojë në gjyq.

Roli i FBI

Rasti ka ngritur pyetje shqetësuese në lidhje me aftësinë e F.B.I.-së për të zbuluar korrupsionin brenda radhëve të saj. Prokurorët sugjeruan që zoti McGonigal udhëtoi shumë gjatë kohës që ishte në zyrë, duke u takuar me zyrtarë të huaj dhe biznesmenë, të cilët, në pamje të parë, nuk kishin asnjë lidhje me punën e tij. Agjentëve u kërkohet të raportojnë kontakte të tilla dhe transaksione të caktuara financiare dhe të bëjnë teste të zbulimit të gënjeshtrës, por byroja mbështetet shumë në integritetin e njerëzve që ka vendosur në pozicione besimi. Për më shumë se tre vjet, hetimi nuk ka prodhuar deri më tani asnjë provë se zoti McGonigal u ka dhënë sekrete të sigurisë kombëtare rusëve ose dikujt tjetër, sipas zyrtarëve amerikanë që kërkuan anonimitetin për të diskutuar çështjet në vazhdim. Edhe pse zyrtarët thanë se zoti McGonigal duket se ishte i angazhuar në korrupsion të thjeshtë, veprimet e tij habitën shumë njerëz në F.B.I.. Drejtori i F.B.I.-së, Christopher A. Wray, tha se akuzat demonstruan “gatishmërinë e F.B.I.-së si një organizatë për të hedhur dritë mbi sjelljen që është krejtësisht e papranueshme, duke përfshirë kur ndodh nga një prej njerëzve tanë, dhe për të mbajtur ata njerëz të përgjegjshëm. “Pse i duheshin kaq shumë para?”

Akuzat ndaj McGonigal

Ndërsa hetuesit kanë përshkruar përpjekje të pacipë për të përfituar karrierën nga F.B.I., krimet aktuale për të cilat akuzohet zoti McGonigal janë teknike. Midis dy aktakuzave, ai akuzohet për fshehje të detajeve të financave dhe aktiviteteve të tij jashtë shtetit, shkelje të sanksioneve të SHBA-së dhe pastrim parash. Disa akuza mbartin dënime të mundshme me burg deri në 20 vjet, por një gjykatës mund të vendosë shumë më pak. Seth D. DuCharme, avokati i zotit McGonigal, tha në një seancë dëgjimore të fundit në Nju Jork se aktakuza ishte më dramatike sesa çështja dukej në të vërtetë. “Sa herë që dëgjoj qeverinë ta përshkruajë këtë si një rast të vogël me jakë të bardhë, ndihem pak më i ngushëlluar”, tha ai. Ajo që i tronditi më shumë ish-kolegët ishte guximi i zotit McGonigal. Ai ishte sjellë në mënyra që me shumë gjasa e dinte se do ta kapnin. Në vitin 2020, dy vjet pas daljes në pension, ai foli në një panel për korrupsionin e Shërbimit Federal të Sigurisë, ose F.S.B., homologu i FBI-së në Rusi, duke përfshirë pjesëmarrjen e agjentëve të tij në pastrimin e parave dhe veprimin si “kontraktorë privatë” për biznesmenët dhe kriminelët. “Është bërë me të vërtetë një organizatë mashtruese, për mendimin tim dhe është detyrë e atyre që mund të paguajnë për shërbimet që ofrojnë”, tha ai. Deri në atë kohë, thanë prokurorët, zoti McGonigal kishte pranuar tashmë para nga një ish-oficer i inteligjencës shqiptare dhe kishte filluar të punonte me zotin Deripaska.

Karriera e Charles McGonigal

Në periferi të Cleveland-it ku u rrit, një nga katër vëllezërit e motrat në një familje modeste, zoti McGonigal shkoi me “Chuck”, studioi arte marciale dhe i pëlqente të drejtonte makina të shpejta dhe të festonte fundjavat, sipas librit vjetor të shkollës së mesme. Pas diplomimit në Universitetin Shtetëror Kent dhe duke punuar për një kohë të shkurtër për Bankën Kombëtare të Kanadasë në Neë York City, z. McGonigal iu bashkua F.B.I. i caktuar në hetimet për rrëzimin e TëA Flight 800 në Long Island dhe sulmet e 11 shtatorit, ai gradualisht u ngjit në gradë, duke mbikëqyrur përfundimisht një skuadër kundërspiunazhi në zyrën në terren të agjencisë në Uashington. Ai u ndihmua nga një dhuratë për “informim” – duke i lënë përshtypje eprorëve me analiza dhe prezantime. Nga fillimi i vitit 2016, zoti McGonigal drejtonte Seksionin e Koordinimit të Kundërzbulimit Kibernetik të Byrosë në Uashington, ku agjentët analizuan hakerimet ruse dhe kineze dhe aktivitete të tjera të inteligjencës së huaj. Në atë pozicion të lartë, zoti McGonigal u bë i vetëdijshëm për referimin fillestar penal që çoi në hetimin e njohur si Uragani Crossfire – një hetim nëse fushata presidenciale dhe bashkëpunëtorët e Donald J. Trump po koordinoheshin me Rusinë. Atë tetor, drejtori i atëhershëm James B. Comey caktoi zotin McGonigal agjent special përgjegjës për kundërzbulimin në Nju Jork, duke mbikëqyrur qindra agjentë dhe staf mbështetës. Ishte një rikthim atje ku z. McGonigal kishte filluar, por në një rol shumë më të rëndësishëm. Puna do të ishte kulmi i karrierës së Z. McGonigal në zbatimin e ligjit. “Nëse doni të mësoni dhe të punoni në kundërzbulim, qyteti i Nju Jorkut është zyra kryesore në terren,” tha zoti McGonigal në një mbledhje në Shoqatën e Politikës së Jashtme shtatë muaj pas emërimit të tij, duke shtuar se anëtarët e audiencës që udhëtuan jashtë shtetit duhet të presin që të jenë nën vëzhgim nga agjencitë e huaja të inteligjencës.

Jeta private dhe raportet erotike

Pavarësisht se kërkon kujdes, duket se zoti McGonigal këtë këshillë e kishte hedhur mënjanë në jetën e tij. Ai kishte lënë familjen e tij në Maryland dhe menjëherë pasi u transferua në Nju Jork, filloi një lidhje me një grua që shoqërohej në qarqet e zbatimit të ligjit. Zonja Guerriero e dashura e tij e cila ka qenë publikisht kritike ndaj z. McGonigal që nga arrestimi i tij, ka thënë se ai e bëri atë të besonte se martesa e tij ishte e vdekur. Më pas i dha fund lidhjes së tyre pasi ai doli në pension nga F.BI. në vitin 2018. Pas kësaj, Pamela McGonigal, duke përmendur ngacmimet, mori një urdhër ndalimi kundër zonjës Guerriero, e cila ka pranuar se ka bërë tejkalim gjatë periudhave të abuzimit me alkoolin. Zonja Guerriero ka thënë se, në zemërimin e saj, ajo në gjendje të dehur i dërgoi një e-mail kreut të zyrës së F.B.I.-së në Nju Jork duke sugjeruar që ai të hetonte z. McGonigal, hetim federal që rezultoi në arrestimin e tij. Gjatë marrëdhënies së tyre 18-mujore, tha zonja Guerriero, ajo dhe z. McGonigal ndonjëherë qëndronin në një apartament në Bruklin dhe shijonin vorbullën e qytetit. Ai donte Sparks Steak House dhe restorante të tjera të pasura dhe ishte i kujdesshëm për pamjen e tij. “Kostume, këpucë, kravata të shtrenjta. Nëse do të dilte jashtë, do të duhej të vishej deri në nëntë”, tha zonja Guerriero. Gjatë darkës në Manhatan një mbrëmje në 2017, z. McGonigal u njoh me një burrë që do të merrte pjesë shumë në zhbërjen e tij: Agron Neza, një biznesmen me origjinë shqiptare që jeton në Leonia, N.J., i cili është etiketuar “Personi A” në aktakuzën e Uashingtonit. Kur ishte i ri zoti Neza kishte punuar në Shërbimin Informativ Shtetëror Shqiptar përpara se të transferohej në Shtetet e Bashkuara. Tani, pa flokë dhe me mjekër, zoti Neza bënte marrëveshje jashtë shtetit. Në gusht 2017, sipas prokurorëve, zoti McGonigal u propozoi burrave të bënin marrëveshjen e tyre, në të cilën zoti Neza do t’i jepte hua 225,000 dollarë para në dorë. Prokurorët nuk kanë thënë pse zotit McGonigal i duheshin ato para ose çfarë mund të ketë rënë dakord të bënte në këmbim. Por gjatë disa muajve të ardhshëm, thanë ata, ai u injektua në çështjet e jashtme politike dhe të biznesit, mesa duket ndërsa tregtonte pozicionin e F.B.I-së. Një marrëveshje kjo që do të përfundonin me arrestimin e tij.

Miqësia e McGonigal me Ramën

Ai u miqësua me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama dhe përdori pozicionin e tij për të çuar përpara biznesin e huaj për bashkëpunëtorët e tij, sipas aktakuzës së ngritur kundër tij në Uashington. Në një rast, zoti McGonigal hapi një hetim të F.B.I. për një lobist për rivalin kryesor politik të kryeministrit shqiptar, thanë prokurorët. Nga ana tjetër, prokurorët thanë, se ai ndihmoi në sigurimin e një licence për shpime nafte për të përfituar zotin Neza dhe të tjerë. Gjatë rrugës, kishte disa tregues se F.B.I. ishte në dijeni të marrëdhënieve të tij me shqiptarët. Sipas dy personave që folën me të, zoti McGonigal tha se F.B.I. i kishte autorizuar ata t’u drejtoheshin kontraktorëve amerikanë për të punuar me zotin Rama për të ndihmuar në reformimin e qeverisë shqiptare, e cila ishte rrënuar prej kohësh nga korrupsioni dhe joefikasiteti. McGonigal akuzohet se ka krijuar një stazh në Departamentin e Policisë së Nju Jorkut për vajzën e një ndihmësi të oligarkut të paidentifikuar – një referencë për biznesmenin rus Evgeny Fokin, sipas njerëzve të njohur me rastin. (Një zyrtar i lartë i policisë tha se gruaja mori një turne shumëditor “të tipit V.I.P.” në njësi të specializuara, jo një stazh.) Z. McGonigal ishte prezantuar me zotin Fokin nga një ish-diplomat rus i cili ishte bërë përkthyes për gjykatat amerikane, thanë prokurorët.

Lidhjet e ish-agjentit të FBI me oligarkun rus

Pasi u tërhoq nga zyra në fund të vitit 2018 dhe mori një punë si zëvendëspresident për sigurinë në firmën e pasurive të paluajtshme Brookfield Properties, zoti McGonigal filloi të punonte për zotin Deripaska, thanë prokurorët. Ai dhe ish-diplomati e lidhën oligarkun me një firmë ligjore amerikane, Kobre & Kim, në vitin 2019 për të ndihmuar në heqjen e sanksioneve. Ata iu referuan zotit Deripaska si “individi” ose “klienti i Vjenës” në komunikimet elektronike dhe z. McGonigal u takua me z. Deripaska dhe të tjerë në Londër dhe në Vjenë, thanë prokurorët. McGonigal paguhej 25,000 dollarë në muaj nga firma ligjore për punën e lidhur me sanksionet, duke përdorur paratë e zotit Deripaska, thanë prokurorët. Në gusht 2021, zoti Fokin mbajti zotin McGonigal dhe ish-diplomatin rus për një përmbledhje të re: hetimin e një oligarku rival me të cilin z. Deripaska ishte përfshirë në një mosmarrëveshje biznesi. Dy burrat janë paguar 218 mijë dollarë, derisa F.B.I. agjentët konfiskuan pajisjet e tyre atë nëntor, thanë prokurorët. Vitin e kaluar, prokurorët federalë në Nju Jork e akuzuan zotin Deripaska dhe të tjerë për mashtrime për t’iu shmangur sanksioneve duke u përfshirë në marrëveshje të pasurive të paluajtshme. Në janar, F.B.I. Agjentët takuan zotin McGonigal në aeroportin Kennedy dhe e arrestuan atë teksa kthehej nga një udhëtim pune i palidhur në Sri Lanka. Ai kishte humbur punën në firmën e pasurive të paluajtshme, por në muajt në vijim, “Midëesterner” u bë një personazh i famshëm në Shqipëri, ku kundërshtarët e zotit Rama dhe mediat e shkurtuan skandalin në një mënyrë të veçantë. Ata e quajtën atë “çështja McGonigal”.

Spread the news
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE